Krzewy owocowe i drzewka owocowe to rośliny, które wspaniale ozdabiają nasze ogródki, sady, działki. Każdy chciałby żeby rosły zdrowo i owocowały – ale żeby się dobrze przyjęły po wsadzeniu, już na etapie umieszczania w glebie należy postępować ostrożnie, zgodnie z obowiązującymi zasadami. Oczywiście, należy wybierać zadbane rośliny z solidnych źródeł – jak nasza szkółka drzewek owocowych i krzewów. Upewniamy się, że nie ma żadnych uszkodzeń, sprzedając same najsolidniejsze produkty. Kiedy już ktoś zrobi zakupy, powinien wybrać właściwy obszar i wytyczyć konkretne miejsca, w których będzie chciał posadzić krzewy. Co dalej?

Krok pierwszy – wykopki

Zaczynamy od wykopania dołków w miejscach, w których mamy zamiar umieścić roślinę. Można to oczywiście zrobić wcześniej, ale raczej nie warto, po pewnie i tak wiatr go nieco przysypie – poza tym wielkość dołka trzeba dopasować do wielkości samej sadzonki, a ona może być przecież bardzo różna. Dołek musi być na tyle obszerny, żeby można w niego było włożyć wszystkie korzenie bez konieczności ich podcinania (zabronione!), czy też splątywania. Powinny spoczywać wewnątrz swobodnie, żeby móc wzrastać i tym samym przyjąć się w nowym otoczeniu.

Czytaj również:  Krzewy owocowe w ogrodzie

Krok drugi – podlewanie

Najlepiej jest do wykopanego dołka wsypać trochę gleby z wierzchniej warstwy, albo umieścić w nim nieco kompostu, żeby roślina miała lepsze warunki do wzrastania. Następnie umieszczamy w dołku korzenie rośliny i zakopujemy je, wypełniając dołek do połowy. W tej chwili konieczne jest podlanie gleby i to sporą ilością wody – nawet 5 czy 10 litrów (w zależności od potrzeb). Kiedy już podlejemy ją, wypełniamy dołek do końca ziemią i lekko ją przydeptujemy. Najlepiej jest wykonywać tę czynność we współpracy z drugą osobą, ponieważ wówczas można mieć pewność, że będzie ustawiona prosto i że się nie przewróci. W trakcie przysypania korzeni ziemią dobrze byłoby też lekko potrząsać rośliną, w ten sposób pozwalając glebie wypełnić wszystkie wolne przestrzenie – dzięki temu cała sadzonka będzie stabilniejsza, a ma to wielkie znaczenie dla jej późniejszego, zrównoważonego wzrostu.