Każdy, kto posiada własny ogród, chciałby żeby prezentował się on najlepiej jak to tylko możliwe. W tym celu umieszczamy na działce kwiaty, liczne drzewka owocowe czy krzewy owocowe, które nie tylko zdobią, ale również pozwalają na zbieranie plonów. Do krzewów owocowych, jakie najczęściej sadzą w ogrodzie Polacy należą agrest i porzeczka. Wiele osób zainteresowanych jest również i pigwą, która posiada wiele cennych, zdrowotnych właściwości – podobnie zresztą jak wiele innych owoców. Wszystkie wymienione krzewy owocowe posiadamy w swojej ofercie – warto zatem pomyśleć nad ich zakupem i ubogaceniem w ten sposób swojego ogrodu. Jeśli ktoś jednak już zdecyduje się na zakup, musi jeszcze zadbać o odpowiednią pielęgnację, a przede wszystkim posadzić roślinki we właściwym momencie. Kiedy konkretnie?

Krzewy owocowe – terminy sadzenia

Nasza szkółka drzewek owocowych i krzewów owocowych oferuje agrest biały, czerwony i zielony, porzeczkę białą, czerwoną i czarną oraz pigwę wieloowocową. Najlepszym terminem do sadzenia tego rodzaju krzewów jest wczesna wiosna lub wczesna jesień. Rzecz jasna, trzeba wybrać taki moment, kiedy jeszcze nie doszło do wegetacji, albo też zdążyć przed przymrozkami (tymi silniejszymi), które pojawiają się w różnych latach w odmiennych chwilach. Najlepszy na sadzenie wydaje się więc październik. Wówczas rośliny zdążą się dobrze ukorzenić przed zimą – i spokojnie, bez trudu ją przetrwają.

Czytaj również:  Kiedy realizuje się oprysk drzewek owocowych?

sadzenie drzewek owocowych i krzewów owocowych

Sadzenie krzewów owocowych – porady

Dla zapewnienia roślinie odpowiedniego wzrostu ważne jest nie tylko jej terminowe posadzenie, lecz również wybór właściwego miejsca w ogrodzie. Jeśli z sadzonką jest jakiś problem, być może wybór padł na niewłaściwe, zbyt podmokłe, niedostatecznie oświetlone miejsce. Jeśli ktoś kupuje większą liczbę sadzonek, powinien także umieszczać je w ziemi w stosownych odstępach. Mimo że wydają się małe, sadzonki dosyć szybko wyrosną (zresztą, na szczęście), więc zbyt mała przestrzeń może być dla nich kłopotliwa. Wersje kolumnowe krzewów można sadzić już co 1 metr, jednak dla większości z nich będzie to trochę zbyt mała odległość dla bezpiecznego wzrostu.