Drzewka owocowe to rośliny, które w każdym ogrodzie prezentują się pięknie i w związku z tym chce je posiadać wiele osób. Nie tylko dodają całej przestrzeni wyjątkowego uroku i pozwalają skryć się w swoim cieniu przy dużym upale, ale też umożliwiają zbiory własnych, zdrowych owoców, co jest istotne nie tylko dla zawodowych sadowników, lecz również dla obywateli mających do zagospodarowania ledwie kilka metrów działki przy domu. Liczne drzewka owocowe oferuje nasza szkółka drzewek owocowych – a wśród nich są sadzonki jabłoni, sadzonki śliwy, czy też sadzonki gruszy. Do każdej rośliny należy rzecz jasna podejść w sposób indywidualny, ale jest kilka ogólnych zaleceń dla każdego gatunku. Jak sadzić drzewka owocowe, żeby się przyjęły?

ak sadzić drzewka owocowe

Sadzenie drzewek krok po kroku

Najpierw należy wybrać w ogrodzie odpowiednie miejsce – dobrze nasłonecznione, gdzie roślina będzie miała stosowne warunki do wzrastania i gdzie nie będzie zagłuszana przez inne, silniejsze i lepiej wyrośnięte już rośliny. Kiedy już uda nam się wybrać taką przestrzeń, przystępujemy do działania. Miejsca pod rośliny wyznaczamy poprzez tyczenie – w jednym, równym rzędzie i z odpowiednimi odstępami. Wykopujemy dołki – na tyle duże, żeby weszły w nie korzenie wybranych roślin i nie musiały się od razu plątać. Kiedy już wsadzimy roślinę w dołek, należy go przysypać ziemią i nieco udeptać. Najlepiej więc wykonywać tę czynność we dwie osoby, gdzie jedna podtrzymuje drzewko, a druga kopie i zakopuje.

Czytaj również:  Kiedy i jak sadzić drzewa i krzewy owocowe?

Co po wsadzeniu drzewek?

Kiedy już umieścimy drzewka owocowe w dołkach i przysypiemy je ziemią, trzeba jeszcze zadbać o stosowne nawilżenie gleby. W tym celu musimy użyć całkiem sporej ilości wody, bo nawet około 5 litrów (i więcej). Niektórzy polecają podlewać glebę w trakcie sadzenia, kiedy dołek jest przysypany na przykład do połowy. Potrząsamy też lekko rośliną, żeby wszystko się dokładnie uklepało. Po wlaniu wody, wsypujemy resztę ziemi, a następnie lekko ją przydeptujemy. Jeden i drugi sposób jest akceptowany – należy tylko uważać, żeby w trakcie wsadzania nie uszkodzić samego drzewka czy to swoim butem, czy też ręką.