Drzewka owocowe i krzewy owocowe są przepiękne, kiedy są zadbane – jednak nawet najlepsza pielęgnacja przez troskliwego opiekuna nie pomoże, kiedy zaczną się do nich dobierać ptaki. Owoce są ich wielkimi przysmakami – na przykład trudno jest nie spotkać szpaka na czereśni. Rzecz jasna, taka ich działalność bardzo szkodzi drzewkom i pozwala zebrać mniejszy plon. Dlatego wiele osób poszukuje stosownych form zabezpieczenia – na szczęście w tej chwili są one licznie dostępne! Dawniej popularną formą odstraszania były oczywiście strachy na wróble. W tej chwili nadal można je gdzieniegdzie spotkać, choć wiele osób uznaje, że taka postać odstraszałaby nie tylko ptaki, lecz stwarzała też nieprzyjemną atmosferę w ogródku – raczej stosuje się więc innego rodzaju praktyki ochronne.

jak chronić drzewka owocowe przed ptakami

Do ochrony, nie do łapania

Istnieją specjalne siatki, które można wykorzystać do ochrony drzewek owocowych przed ptakami. Należy jednak mieć na uwadze, że takie towary nie mogą szkodzić ptakom – nie można więc ich używać na przykład do łapania tych rabusiów owoców. Nie należy im szkodzić również z tego względu, że przez większą część roku raczej są naszymi sprzymierzeńcami i pozwalają wręcz chronić rośliny przed groźniejszymi szkodnikami – jak pędraki, mszyce i przeróżne gąsienice. W okresie owocowania siatka może się jednak stać nieodzowna, ale jeśli ją dobrze założymy, nikła jest szansa, ze ptaki się przez nią przedostaną.

Czytaj również:  Przygotowanie gleby do sadzenia pod drzewka owocowe

Siatki – co jest do wyboru?

Drzewka owocowe i krzewy owocowe można zabezpieczać przede wszystkim siatkami – to dość powszechna praktyka. Warto wiedzieć, że do wyboru jest kilka różnych wielkości oczek, w zależności od tego, jaką konkretną roślinę chcemy nimi otoczyć – czy owoce leżą gęsto itp. Siatki są lekkie i wodoodporne – w dodatku całkowicie bezpieczne dla samych roślin. Zakłada się je bezpośrednio na koronę drzewa lub krzewu.

A może odstraszacze dźwiękowe?

Zamiast siatek, można również skorzystać z możliwości zakupu tak zwanych odstraszaczy dźwiękowych czy ultradźwiękowych. Te pierwsze emitują odgłosy przypominające ptaka drapieżnego – tym samym odstraszając naszych rabusiów owoców. Te drugie zaś emitują dźwięki niesłyszalne dla ucha człowieka, ale nieprzyjemne dla ptaków, które wobec tego będą omijać ogród.