Drzewa owocowe to bardzo popularny element, który pojawia się w wielu ogrodach. W końcu każdy chce mieć w zasięgu ręki świeże, niepryskane owoce, które będą doskonale smakować a ich spożycie będzie przyjemnością. Jeśli więc mamy obok domu trochę wolnego miejsca warto będzie pomyśleć o przygotowaniu przydomowego ogrodu, w którym będzie można umieścić właśnie drzewka owocowe i dzięki temu w ciągu roku będzie można mieć pod ręką smaczne owoce.

Zanim jednak zdecydujemy się na założenie przydomowego sadu trzeba będzie poczytać o tym jakie drzewa owocowe wybrać, a także dowiedzieć się ile trzeba mieć miejsca, by te wszystkie drzewka zmieścić, by przygotować między nimi odpowiednie przerwy. Trzeba bowiem pamiętać, że drzewka owocowe będą się rozrastać a co za tym idzie będzie trzeba mieć na nie odpowiednio dużo miejsca. Jeśli będzie się je przygotowywać zbyt małej odległości od siebie dojdzie do tego, że po tym jak osiągną docelową wielkość staną się problemem, ponieważ znajdą się zbyt blisko siebie i trudno będzie sobie z nimi poradzić.

Jakie rodzaje drzewek owocowych wybrać?

Oczywiście to czy wybierze się sadzonki jabłoni, sadzonki śliwy czy sadzonki gruszy będzie uzależnione od indywidualnych upodobań i tego jakie owoce najbardziej się lubi. Gdy już wybierzemy odpowiednie dla siebie propozycje pod względem przyszłego smaku będzie trzeba również zaplanować posadzenie drzewek. Wybierając, które będą w przyszłości najbardziej się rozrastać trzeba będzie pamiętać, by przygotować dla nich około 6-9 metrów kwadratowych, by docelowo się tam zmieściły. Przy najmniejszych drzewkach wystarczy do 4 metrów kwadratowych. Te największe to rzecz jasna jabłka czy gruszki. Jeśli natomiast chodzi o średnie drzewka jak morele czy brzoskwinie około 5 metrów kwadratowych wystarczy.

Czytaj również:  Kiedy i jak sadzić drzewa i krzewy owocowe?

Sadzenie drzewek

Do sadzenia drzewek również będzie trzeba się przygotować. Jeśli będą to sadzonki z odkrytymi korzeniami to w takim przypadku będzie trzeba pamiętać, że sadzić je można w okresie wiosny i jesieni. Jednocześnie gdy chodzi o drzewka, które nie są odporne na mróz to w ich przypadku lepszy termin będzie wiosną. Oczywiście przygotowując się do sadzenia trzeba wykopać dołek około 50 cm głębokości i 60 cm szerokości. Następnie umieszczoną tam sadzonkę należy obsypać nawozem i lekko go przydeptać a potem zalać dużą ilością wody.