Własne drzewka owocowe to marzenie wielu osób, jeśli więc uda się znaleźć trochę miejsca w przydomowym ogrodzie warto będzie pomyśleć o stworzeniu własnego owocowego ogrodu. Trzeba się jednak do tego odpowiednio przygotować i wiedzieć między innymi kiedy oraz w jaki sposób trzeba sadzić drzewa owocowe. Warto bowiem pamiętać, że przyroda ma swoje prawa i trzeba pracować w zgodzie z nimi, by rzeczywiście stworzony ogród prezentował się wyjątkowo. Dlatego planując przygotowanie drzew i krzewów owocowych trzeba się zastanowić, gdzie je posadzić i kiedy to zrobić.

Kiedy sadzić drzewa oraz krzewy owocowe?

Jeśli chodzi o czas, gdy będzie trzeba sadzić drzewka owocowe będzie związany z tym w jakiej formie będą one dostarczone. Drzewka owocowe bywają sprzedawane albo w formie z odkrytymi korzeniami albo też w pojemnikach. Natomiast krzewy owocowe najczęściej oferowane będą w pojemnikach. Rośliny, które mają korzenie odkryte będzie się sadziło w okresie spoczynku. Dlatego dla nich najlepszy czas to wiosna a więc marzec – kwiecień a także jesień np. listopad. Jeśli chodzi o rośliny, które są nieodporne na mróz będzie trzeba postawić na ich sadzenie najlepiej w okresie wiosennym. Rośliny uprawiane w donicach sadzić można praktycznie przez cały rok. Jednak w praktyce wiadomo, że najlepiej będzie to robić wiosną. To co warto podkreślić to między innymi fakt, że truskawki będzie się sadzić w sierpniu.

Czytaj również:  Drzewka owocowe- kiedy najlepiej zdecydować się na sadzenie drzewek owocowych?

drzewka owocowe - sadzenie

W jaki sposób sadzić drzewka oraz krzewy owocowe

Drzewka oraz krzewy owocowe należy umieścić w dołkach, które wcześniej wypełni się żyznym podłożem. Jeśli gleba w ogrodzie będzie dobra wystarczą tam dołki o głębokości około pół metra i szerokości 60 cm. Jeśli gleba będzie jałowa to trzeba będzie zrobić szersze dołki. Przed tym jak posadzi się rośliny należy również zadbać o to, by ewentualnie przyciąć i usunąć uszkodzone korzenie oczywiście będzie to dotyczyć wyłącznie tych roślin, które sprzedawane są odkrytymi korzeniami. Po tym jak przysypie się korzenie żyznym podłożem będzie trzeba ziemię udeptać, tak by wokół rośliny powstało delikatnie zagłębienie. Następnie trzeba to solidnie podlać. Drzewa wysokopienne sadzi się co 6-8 metrów, średnie co 3-4metry a karłowe co około 2-3m.