Owoce z domowego ogrodu – to brzmi rzeczywiście doskonale i nie powinno być zaskoczenia, że każdy chętnie korzysta z takiej możliwości jak założenie własnego przydomowego sadu. Jeśli masz  trochę miejsca to rzeczywiście warto skorzystać z kilku prostych porad i pomyśleć o własnym przydomowym sadzie, sadząc w nim drzewka owocowe.

Szkółka drzewek owocowych- jakie sadzonki wybrać?

Na początek trzeba dobrze wszystko zaplanować, dlatego podstawowa sprawa to odpowiednie przygotowanie miejsca, gdzie będzie można myśleć o założeniu sadu. Już na początku, gdy wiemy jakie chcemy mieć rośliny docelowo będzie wiadomo jaką mają wielkość i tym samym będzie można zaplanować dla nich odpowiednio dużo miejsca. Najsilniej rosną rośliny takie jak orzech włoski a także drzewa owocowe z podkładami jak sadzonki czereśni, sadzonki jabłoni, sadzonki śliwy oraz grusze. Dlatego dla tych roślin zakładamy mniej więcej od 6 do 9 metrów kwadratowych. Nieco mniej miejsca zajmować będą takie drzewa jak wiśnie, śliwy, brzoskwinie czy morele. Na nie wystarczy około 5 metrów kwadratowych. Najmniej miejsce zajmą drzewa na podkładach skarlających, którym wystarczy około 3-4 metry kwadratowe. Również gdy stawia się na krzewy jeżyny, borówki wysokiej, jagody kamczackiej czy aronii nie trzeba mieć zbyt wiele miejsca.

Czytaj również:  Drzewka owocowe – co pod nimi?

Przygotowanie stanowiska

W czasie zakładania sadu trzeba pamiętać, że najsmaczniejsze owoce będą takie, które dojrzewają na pełnym słońcu. Dlatego drzewa oraz krzewy owocowe sadzić trzeba w miejscu słonecznym. Dostęp do światła jest w sadzie bardzo ważny, szczególnie dla jabłek, które tylko w pełnym słońcu uzyskają rumieniec i będą doskonale smakować. Dla owoców ciepłolubnych jak brzoskwinie, morele, winogrona czy jeżyny trzeba będzie wybrać cieple miejsce, takie które będzie odsłonięte o wiatru.

Podłoże pod sad

Warto także zadbać o odpowiednie podłożę pod sad. Warto postarać się o żyzne, przepuszczalne podłoże. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że w przypadku borówki wysokiej oraz żurawiny wielkoowocowej musi mieć odczyn kwaśny. W przypadku pozostałych roślin powinno się zadbać o to, by podłoże było blisko obojętnego. Dla niektórych gatunków np. takich jak wiśnie może mieć znaczenie również ma poziom wód gruntowych, który powinien być nie mniejszy niż około 1,2-1,5 metra.