Wszyscy miłośnicy zieleni wokoło domu doskonale zdają sobie sprawę z tego, że gdy zbliża się jesień trzeba będzie zająć się ogrodem. W każdym ogrodzie znajdują się rośliny, które przed zimą wymagają opieki. Dlatego warto wiedzieć jakie jesienne prace ogrodowe są konieczne, z czym zawsze będzie trzeba zdążyć nim zbliży się zima.

Jakie rośliny wymagają opieki przed zimą?

Gdy pojawią się pierwsze przymrozki będzie trzeba pozbyć się nadziemnych części bylin. Te, które mogą wymarznąć należy również okryć warstwą liści i jedliną. Między innymi dotyczy to lilii. Jeśli w ogrodzie znajdują się dalie czy dziwaczki to trzeba je wykopać i przechowywać w dodatniej temperaturze. Podobnie róże są narażone na wymarznięcie, dlatego przed zimą trzeba je okryć tworząc kopiec wokoło krzewu, dodatkowo można okryć go jedliną albo okręcić agrowłókniną.

drzewka owocowe w jesieni

Jak zadbać o drzewka owocowe?

Jeśli chodzi o drzewka owocowe i krzewy znajdziemy również takie gatunki, które określić można jako ciepłolubne. W naszym kraju można je uprawiać, jednak trzeba pamiętać, że przed zimą muszą one zostać odpowiednio zabezpieczone. Między innymi można okryć je matą ze słony, kokosa, dodatkowo można zastosować także włókninę.

Czytaj również:  Pora sadzenia drzewek

Trawnik w okresie zimy

Jeśli chodzi o trawnik również trzeba przygotować się pod tym kątem do zimy. Ostatnie koszenie powinno przypadać na początek października. Oczywiście dużo będzie tutaj zależeć od mikroklimatu, zdarza się, że w drugiej połowie października będzie trzeba również to koszenie powtórzyć szczególnie jeśli pogoda w drugiej połowie miesiąca ma być ładna. Trwa do wzrostu potrzebuje obojętnego pH. Zbyt kwaśne podłoże spowoduje, że pojawią się czarcie kręgi oraz inne choroby. Odkwaszanie przeprowadza się przez wprowadzenie do gleby odpowiedniej dawki wapna. Dawkę będzie trzeba dopasować odpowiednio do tego jakie jest pH podłoża. Można go także zmierzyć, wystarczy płyn Lugola a paletę kolorów znajdziemy w sieci do porównania.

Zgromadź liście

Warto pamiętać, że liście są bardzo wartościowym materiałem w ogrodzie, nie ma sensu ich palić. Zdrową ściółkę można użyć np. jako środek dla zabezpieczenia roślin przed mrozem. Z liści uzyskać można także dobrą ziemię ogrodową, którą będzie można wykorzystać w doniczkach albo do pikowania.