Wydaje się, że jesień to najlepszy czas na sadzenie drzewek owocowych. To właśnie w tym okresie każda szkółka drzewek owocowych działa najbardziej dynamicznie i ma najwięcej do zaoferowania. Pojawiają się różne sadzonki jabłoni, sadzonki gruszy czy innych cenionych i chętnie wybieranych przez naszych rodaków owoce. Dlatego w sklepach ogrodniczych to właśnie w okresie jesieni można mówić o najbardziej dynamicznej działalności, najwięcej wtedy się dzieje. Jesień od początku października aż do pierwszych przymrozków to bez wątpienia najlepszy termin na sadzenie drzew oraz krzewów owocowych. Jednocześnie jednak pojawia się wtedy ryzyko, że nadziemne części roślin mogą przemarznąć, gdy będzie surowa zima. Jeśli nie będzie w okresie niskich temperatur okrywy śnieżnej to może być również tak, że przemarznięciu ulegać będą również korzenie. Dlatego właśnie jeśli chodzi o najbardziej wrażliwe gatunki roślin ich sadzenie należy przełożyć na wiosnę.

Jesienne sadzenie drzewek

Pewnie jest wielu sadowników, którzy mają swoje pomysły na sadzenie drzewek owocowych. Jednak sadzenie jesienne ma zwolenników ze względu na to, że w ten sposób będzie się przedłużać okres, w trakcie którego drzewko może się przyjąć zanim przyjdzie kolejny okres wegetacji. Te najlepiej przyjmujące się jesienią drzewka to sadzonki jabłoni, sadzonki gruszy czy sadzonki śliw. Są to gatunki, co do których nie trzeba obawiać się wrażliwości na mróz, dlatego nie powinno być problemu z ich nasadzeniem. Co do tych wrażliwych gatunków, które mogą ulec przemarznięciu w zimowym okresie to będą to między innymi brzoskwinie, wiśnie oraz czereśnie, dlatego akurat te drzewka będzie można posadzić na wiosnę.

Czytaj również:  Uprawa wiśni w ogrodzie

 sadzenie drzewek owocowych

W przypadku jesiennego sadzenia trzeba pamiętać, by należycie przygotować glebę. Trzeba ja między innymi skutecznie odchwaścić, aby niepotrzebne rośliny nie stanowiły konkurencji dla drzewek dopiero co posadzonych. W tym okresie będzie trzeba również pomyśleć o nawożeniu nawozami mineralnymi albo organicznymi, by po uprawach przywrócić glebę do odpowiedniej struktury, uzyskać także należyte pH. W ten sposób można oczekiwać, że roślina będzie w stanie lepiej się przyjąć.