Każda osoba, która chce zadbać o swój ogród szuka dla niego najlepszych rozwiązań. Dzięki  nim będzie można mówić, że ogród wygląda świetnie . A także spełnia doskonale swoje zadania, jeśli chodzi np. o przynoszenie właścicielowi smacznych owoców. W tym zakresie rzeczywiście wiele się obecnie dzieje. Sadzonki gruszy, sadzonki jabłek cieszą się coraz większym zainteresowaniem i można zauważyć, że sporo osób decyduje się na przygotowanie prawdziwego owocowego ogrodu.

Jeśli już ktoś będzie chciał mieć taki ogród owocowy powinien również pamiętać, że jego utrzymanie w należytej formie wymaga podejmowania pewnego rodzaju działań, które to ułatwią. Między innymi w grę wchodzi bielenie drzewek owocowych, które wykorzystywane jest przez wielu sadowników. Warto dowiedzieć się czemu powinno się to robić i jaki cel ma takie waśnie działanie.

Bielenie drzewek owocowych

Okres bielenia drzewek to czas pomiędzy połową grudnia a początkiem stycznia. W tym okresie powinno się zabezpieczać pnie drzew a także gałęzie, jeśli chodzi o krzewy owocowe. Zabieg ten ma chronić roślinę przed szkodliwymi zmianami temperatury między dniem a nocą. Jeśli w ciągu dnia kora pnia będzie się nagrzewać a potem w nocy nastąpi gwałtowne zmniejszenie temperatury to będzie dochodzić do pękania kory. Drzewa oraz krzewy najczęściej będą atakowane w czasie okresowych ociepleń.  Wówczas promienie słoneczne rozhartowują korę, a gdy dochodzi do pojawienia się mrozu zaczynają się pęknięcia oraz rozsadzenia, przemarznięcie gałęzi, a dalej rany zgorzelinowe. Potem stają się one siedliskiem chorób grzybowych albo bakterii.

Czytaj również:  Sadzenie krzewów owocowych – zasady postępowania

Bielenie realizuje się z pomocą specjalnego wapna do bielenia, które rozcieńcza się wodą. Ewentualnie będzie można użyć mleka wapiennego w konsystencji błotka. Aby mleko uzyskać na 10 litrów wody trzeba dodać 2 kg wapna, do tego glinę i krowieńca. Można także dodawać mąkę albo krochmal z mąki ziemniaczanej. Dodatki te mają sprawić, że produkt będzie lepiej przyklejał się do pnia drzewa. Jeśli będzie tak, że biel zostanie zmyta np. przez deszcz to powinno się pnie ponownie pokrywać, by je skutecznie zabezpieczyć.